Istambuł – oriantalne miasto z długą historią

Istambuł to dawny Konstantynopol. Miasto sięga swoją historią jeszcze do Imperium Bizantyjskiego. Wiele oferuje jednak nie tylko miłośnikom historii. Możemy tutaj również odwiedzać liczne herbaciarnie, bary i restauracje. Niektóre osoby może zaskoczyć także fakt, że Istambuł posiada położone nad morzem plaże.

Istambuł – podstawowe informacje

Istambuł to miasto kontrastów. Przede wszystkim leży na dwóch kontynentach na raz. Zachodnia część to jeszcze Europa. Wschodnia już znajduje się w Azji.

Zobaczymy tutaj liczne pejzaże kojarzące się z orientem. Wieże minaretów z cieśniną Bosfor w tle. Olśniewającą kopułę meczetu Hagia Sophia. Stojących na Wielkim Bazarze sprzedawców wokum (to ostatnie jest równie słodkie co kolorowe). A jednocześnie w niektórych dzielnicach wznoszą się drapacze chmur, których nie powstydziłby się Nowy Jork. Jeśli będziemy chcieli, możemy udać się również do klubu w zupełnie zachodnim klimacie.

Istambuł i jego plaże nad morzem Marmara

Istambuł niemal nierozerwalnie związany jest z wodą. W końcu leży nad cieśniną Bosfor. I właśnie ze względu na ten imponujący kanał, w ofercie komunikacji miejskiej metropolii jest więcej promów niż tramwajów. Nie każdy jednak wie, że dawny Konstantynopol leży też nad morzem. Nad niewielkim, słonym zbiornikiem, który w całości znajduje się w obrębie Turcji. Kiedy już znudzi nam się zwiedzanie miasta, kiedy już będziemy mieli dość picia abstrakcyjnie słodkiej herbaty i napatrzymy się na tańce derwiszy, możemy udać się również na plażę. W obrębie Istambułu znajduje się ich kilka. Możemy skorzystać z połaci piasku bliżej lub dalej od centrum.

Jeśli zapragniemy mocnej odmiany, możemy też komunikacją publiczną przejechać nad Morze Czarne.