Gdzie na wakacje w grudniu?

 W szwedzkiej wiosce Jukkasjärvi, jeden stopień szerokości geograficznej na północ od koła podbiegunowego, słońce nigdy nie wschodzi w ostatnich trzech tygodniach roku.

W grudniu dominuje ciemność – idealna do oglądania zorzy polarnej. Jukkasjärvi jest domem oryginalnego Icehotel, w którym można spędzić noc w łóżku z lodu – tegoroczny zimowy Icehotel 33 otwiera się 16 grudnia.

Grudzień – gdzie wybrać się na wakacje?

Gdy nadchodzi zima, niespokojny region, w którym zderza się powietrze arktyczne i subtropikalne, przesuwa się na południe, a układy niskiego ciśnienia budują się w Zatoce Alaska. Równa się to zdumiewającym burzom, które przetaczają się przez pacyficzne wybrzeże wyspy Vancouver – jeden z naszych najlepszych wyborów w podróży 2022 – wywołując gigantyczne fale, ryczące wiatry i epickie niebo. To Matka Natura w jej najbardziej cudownie niezawisłym i filmowym wydaniu.

Grudzień to nie tylko Boże Narodzenie na francuskich Karaibach. Oznacza Chanté-Nwel. Jedna z największych corocznych uroczystości na Martynice, odbywająca się na całej wyspie od listopada do Bożego Narodzenia, polega na tym, że ludzie zbierają się, aby śpiewać kolędy w rytmach kreolskich (praktyka sięgająca czasów niewolnictwa) i ucztować na lokalnych faworytach, w tym ignamach, pasztetach, boudin créole (kaszankasie), kłodach yule i silnych krzewach.

Sąsiednie stany Odisha (Orissa) i Chhattisgarh (oderwany kawałek Madhya Pradesh) oferują być może najbardziej autentyczny wgląd w wiejskie Indie. Regiony te są w dużej mierze zaniedbywane przez turystów, być może z powodu braku „dużych” zabytków. Ale atrakcyjność polega na ucieczce od miast i spotkaniu z ludźmi, takimi jak większość Gond (słynąca z tętniącej życiem sztuki), wytatuowana Kutia Kondh, rdzenne grupy dżungli wokół Jeypore.

O różnych, ciekawych kierunkach wakacyjnych przeczytasz w portalu https://fajnewakacje.pl/.